Haber

İran’ın Sistan-Belucistan eyaletinde ülke hükümetine karşı gösteri

İran’ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan eyaletine bağlı Zahidan kentinde cuma namazının ardından ülke hükümetine karşı gösteriler düzenlendi.

Sosyal medyada yayınlanan ve ilin idari merkezi olan Zahidan şehrinde çekildiği anlaşılan görüntülere göre, Cuma namazı sonrası Mekki Camii’nden çıkan kalabalık bir grup yürüyüş yaparak yönetime yönelik sloganlar attı. ülke.

Görüntülerde göstericilerin Mahsa Emini protestolarıyla ilgili bir kısmı infaz edilen idam cezalarına ellerindeki pankartlarla tepki gösterdiği görüldü. Güvenlik güçlerinin barışçıl gösterilere müdahale etmemesi de dikkat çekti.

Sünni din adamı ve Zahidan şehri imamı Abdülhamid İsmailzehi, Cuma namazı öncesi Mekki Camii’nde verdiği hutbede, yetkililere tutuklu gençleri serbest bırakmaları ve infazları durdurmaları çağrısında bulundu.

İsmailzehi, “Gösteriler sırasında tutuklananları serbest bırakmanızı ve onlara sert davranmamanızı vicdani olarak tavsiye ediyoruz. Çoğu genç ve reşit değil. Genç erkek ve kadınları serbest bırakın. İran Ceza Kanunu) ve eğer öyleyse idam cezasına çarptırılacaklar, hapsedilmemeli veya öldürülmemeliler.” ifadelerini kullandı.

İsmailzehi, geçtiğimiz günlerde ülkenin batısındaki Kürdistan vilayetinde iki Sünni din adamının tutuklandığını, kendilerinin de tutuklandığını söyledi. serbest bırakılmasını istedi.

İranlı din adamı, hukukun keyfi kullanılmaması gerektiğini belirterek, “Bu ülke büyük bir ülke. Bu ülkede her dinden, eğilimden, etnik kökenden insan var. Herkesin özgürlüğü olmalı. Anayasa bu özgürlüğü veriyor ama maalesef” dedi. , Ülkemizde her yerden daha çok hukuksuzluk var.Cumhurbaşkanı bu maddeyi seçimlerde uygulayacağını söyledi ve insanlar bu hesaptan kendilerine oy verdi ama göreve geldiklerinde hiçbir şey yapamadılar.” dedi.

Eyalette ‘Kanlı Cuma’ olayları protestoları tetikledi

İran’ın güneydoğusunda yer alan ve Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Sistan-Belucistan eyaleti, 30 Eylül Cuma namazı sırasında protestocular ile İran güvenlik güçleri arasında “Kanlı Cuma” olarak bilinen ve çok sayıda can kaybına yol açan olaylara sahne oldu.

Ülkedeki Mahsa Emini protestolarından farklı olarak, gösterilerin 15 yaşındaki bir kız çocuğunun polis tarafından cinsel tacize uğradığı iddiasıyla eyaletin liman kenti Çabahar’da düzenlendiği haberi ülke medyasında yer aldı.

İlerleyen günlerde Hash kentinde gösteriler düzenlenmiş, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle yeniden karşılaşılmıştı. Olaylarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetti.

İsmailzehi, 2 Ekim’de yaptığı konuşmada yaşananları “felaket” olarak nitelendirerek, güvenlik güçlerinin halkın üzerine ateş açtığını söyledi.

Başta Zahidan olmak üzere Sistan-Belucistan eyaleti, “Kanlı Cuma” olaylarının yaşandığı 30 Eylül’den bu yana her hafta cuma namazından sonra protestolara sahne oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu