Yaşam

ATASEM kursiyerleri deriyi sanata dönüştürüyor

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Atatürk Sanat Eğitim Merkezi (ATASEM) ‘Deri Çanta Yapımı’ kursuna katılan kursiyerler çanta, cüzdan, kemer, anahtarlık gibi birçok eseri makine kullanmadan el emeği ile tasarlıyor.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı ve Sertifikalı olarak açılan ATASEM’lerdeki kurslara Antalyalılar yoğun ilgi gösteriyor. Kepez ATASEM’de ‘Deri Çanta Yapımı’ kursuna katılanların ellerine çekiçlerle motifler verilen deri, çanta, cüzdan, kemer, anahtarlık gibi sanat eserlerine dönüşüyor.

DERİ PERSONEL ADAYLARI ATÖLYEDE

Birçok branştan kursların olduğu Kepez ATASEM’de bu yıl ilk kez açılan Deri Deri Çanta İmalatı kursu yoğun ilgi görüyor. Kursta, deri çanta ve aksesuar üretimi, çanta kalıbının hazırlanması, dikimine kavuşturulması ve dikim aşaması sonrası deriye uygulama eğitimi verilmektedir. Usta eğitmenler tarafından aldıkları eğitimler sayesinde kursiyerler çanta, telefon kılıfı, cüzdan ve deri aksesuar yapma imkanı bulurken, aynı zamanda özgün fikirlerini sanata aktarma şansı da buluyorlar.

HAYALLERİMİZİ CİLDE EKLİYORUZ

Boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla kursa katılan ATASEM kursiyerlerinden Şenay Akdağ, “Deri sanatını yaşatmaya çalışıyoruz. Ham deriyi craft denilen malzemelerle özel tırnak uçlarıyla döverek şekillendiriyoruz. Hayal ettiğimiz motifleri ham deri üzerine işleyebiliyoruz. Çanta, kemer, bileklik gibi pek çok şeyi yapmayı öğrendim. Atölyedeki arkadaşlarımızla mutlu bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

YAPIM ÇANTA, BİLEZİK VE CÜZDAN

Dört yıldır ATASEM’in bağlama, işaret dili ve ilk yardım kurslarına katıldığını söyleyen Nail Sökmen, bu yıl Deri Çanta Yapımı kursuna katıldığını belirterek, “Emeklilik hayatımı evde geçirmek istemedim. Yeni şeyler öğrenerek aktif kalmak istiyorum. Kursta el sanatlarımızla güzel eserler ortaya çıkarıyoruz” dedi.

TAMAMEN EL YAPIMI MAKİNE İŞİ YOKTUR

Geçtiğimiz yıllarda yine ATASEM’in Özel Gün ve Nikah Şekeri Hazırlama ve Fotoğrafçılığı kurslarına katıldığını ve bu yıl yeni beceriler kazanmak için Deri Çanta Yapımı kursuna geldiğini söyleyen Leyla Maviş, “Deriyi ilk kez burada ham olarak gördüm. . Nasıl işlendiğini bilmiyordum. Önce deri bir cüzdan yaptım ve kendime çok şaşırdım. Kursa severek geliyorum” ifadelerini kullandı.

Kursa deri işleme sanatını merak ettiği için katıldığını söyleyen Anna Ateş, hem beceri kazandıklarını hem de çok keyifli vakit geçirdiklerini kaydetti.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu