Haber

Avustralya ve Yeni Zelanda, olası bir nükleer felaketten sonra yaşanacak en iyi yerler olabilir.

Yeni bir çalışma, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın olası bir nükleer felaketten sonra yaşamı sürdürmek için en iyi ülkeler olduğunu iddia etti.

The Guardian Gazetesi’nin haberine göre araştırmada, nükleer savaş ve asteroit çarpması gibi felaketler sonrasında insanların hayatta kalma olasılıklarını belirlemek için 38 ada ülkesi 13 farklı başlık altında incelendi.

Buna göre, gıda üretimi, elektrik enerjisinin kendi kendine yeterliliği, üretim ve afetin iklime yansıması gibi konularda Avustralya ve Yeni Zelanda’nın böyle bir durumda yaşanabilecek en iyi yerler olduğuna dikkat çekildi.

Çalışmada ayrıca Avustralya’nın sahip olduğu geniş gıda arz rezervleri nedeniyle on milyonlarca kişiye gıda sağlama potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Wellington’daki Otago Üniversitesi’nde profesör olan Nick Wilson, en kötü felaket senaryosunda bile Yeni Zelanda’nın mahsulünün yüzde 61 oranında düşebileceğini, ancak vatandaşlara yeterli gıda sağlanabileceğini söyledi.

Çalışmada İzlanda, Solomon Adaları ve Vanuatu da incelendi ve bu ülkeler, “güneş ışığının aniden azaldığı bir felaket” sonrasında nüfuslarına yetecek kadar gıda üretme kapasitesine sahip ada ülkeleri olarak belirlendi.

Araştırma uluslararası akademik dergi Risk Analysis’te yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu